2015. december 25., péntek

Lech am Arlberg, a svájci kísértet

A magyar történelem egyik szomorú emlékéről- 955. évi Lech mezei csata ami Bajorországban zajlott- ismert Lech folyó forrásvidéke Voralbergben, az azonos nevű településen található. A folyó folyása északnyugati irányú és Tirolon keresztül hagyja el Ausztriát. Útját a Lechtaler Alpen és a Bajorországgal határos Allgäuer Alpen 2500-2600 méteres vonulatai kísérik.






                       A Lech folyó Zug és Lech között. A túraút könnyű és mesés.

De most nem a folyó történetével szeretnék foglalkozni.
Lech egy 90 négyzetkilométeren elterülő, 1500 lakosú település 1450-1717 méteren. Hogy miért ez a két tengerszint feletti szám? A falu központi magja a völgyben található míg Oberlech a fölött az északnyugati oldalon, valamint hozzá tartozik még a 2,7 kilométerre fekvő Zug (1511 m) is. Oberlechet nyáron egy keskeny szerpentines úton lehet megközelíteni, télen azonban csak kabinos felvonóval. Jellemzője, hogy rengeteg 4-5 csillagos hotelje és apartmanja van. Zug szintén számos minőségi szálláshellyel rendelkezik, valamint több túraút, télen pedig síút indul innen 
A völgyben fekvő település is nagyrészt a szállodákról szól minden kategóriában. Felkapott téli üdülő hely ami rengeteg elismerést is bezsebelt az évek során. A táj rendkívül gazdag hóban és napsütésben. Nyáron azonban gyakoriak a kiadós záporok, zivatarok. Egy jó vízhatlan cipő és esőkabát mindig legyen nálunk.




                                                           Lech

Nevét krisztus után 642-ben említik először mint Licca. A Rétoromán- ez Svájc Graubünden nevű kantonjából származó nyelv- határ nevek, mint Flexen, Gampa, Zürs és Monzabon már  a korai alpesi időkben is ismertek voltak. 1059-ben IV. Henrich császár egy nagy vadászterületet hozott itt létre amit kosokkal telepített be, majd az augsburgi püspökségnek adományozta, ami 1814-ig a tulajdonukba is maradt.
Lech a - egy Nyugat-Svájci kantonból érkezett- Walserek által lett benépesítve. A magas völgyekben akkor tájt körülbelül 1300 bevándorló érkezett.
A szomszédos települések, mint Schröcken, Hockrumbach, Warth és a Kleine Walsertalnak is ez a népcsoport a lakója. Fő tevékenységük az alpesi gazdálkodás, mint állattenyésztés, valamint minden ehez kapcsolódó tevékenység- tejgazdaság, húsfeldolgozás- valamint az erdészeti munkák. Itt rengeteg fenyő van, a terület nagy részét anno csak ezek a fák borították. Lechen van egy ilyen nevű negyed is, "Tannberg am Lech".


                                           Jellegzetes alpesi házikó

1806-tól a Napóleoni háborúk alatt a Bajor Királyság fennhatósága alá tartozott, Voralberggel és Tirollal együtt egészen 1814-ig.
A környék igazi fellendülését az 1800 évek vége hozta meg, amikor is a gazdaságot még a turizmus is fellendítette. Elsősorban a síelésre kell itt gondolni, mint sport elfoglaltság és kellemes szabadidő töltés. 1906-ban Zürsben nyílt meg az első síiskola amit Viktor Sohm vezetett. 1923 és 1924 között már vendégek részére is indultak csoportos sífoglalkozások. 1937-ben Zürsben készült el az első sílift. 1949-től a térség már figyelemre méltó vendégforgalmat bonyolít le. 
A falu nevezetessége a XIV. században épült Szent Miklós templom. Érdekessége, hogy gótikus és barokk stílusjegyeket visel magán.


                                                        Szent Miklós Templom

Lech egyébként nem csak télen nyújt remek kikapcsolódást, hanem nyáron is számos lehetőségünk van, a különböző rendezvényektől egészen a túrákig, melyek nehézségi fokai változóak. Felmehetünk a Rüfikopfra és a kilátóból rácsodálkozhatunk 5 ország hegyeire, de akár elgyalogolhatunk a Spullersee-ig vagy fellibegőzhetünk a Kriegeralpéra. A kilátás mindenhonnan mese szép és feledhetetlen.



Néhány érdekesség a végére:
Mi az a Best of the Alps?
Európa 12 klasszikus nemzetközi síparadicsoma egy tömörülésben. Ezek pedig a következő helyek: Chamonix Mont Blanc, Megéve-Franciaország, Cortina D' Ampezzo- Olaszország, Davos, Grindelwald, St. Moritz, Zermatt-Svájc, Kitzbühel, Lech Zürs am Arlberg, St. Anton am Arlberg, Seefeld- Ausztria,Garmisch Partenkirchen-Németország
Mi az a der Weiße Ring?
A Fehér gyűrű egy nagyon komoly sífutó verseny, melyre bárki nevezhet, ez amolyan erőpróba nem csak profiknak. Az nyer aki a 22 kilométeres távot a legrövidebb idő alatt teszi meg. Lechben erre 2016 január 16.-án fog sor kerülni.
Arlberg Classic Car Rally
Általában nyár közepén kerül megrendezésre. Ilyenkor az oldtimerek büszke tulajdonosai egy időmérő verseny keretében vágnak neki a hegyi utaknak, csodás ritkaságaikkal. 







2015. december 10., csütörtök

A síelés bölcsője

Ausztriában sok varázslatos hellyel találkozhatunk, de ez a régió minden képzeletet felül múl. Észak-Tirol nyugati részén járunk melyről számtalan szépirodalmi mű is megemlékezik.
Az Arlberg az ország harmadik legmagasabb hágója (1802 m) a tiroli St. Anton és a voralbergi Langen között terül el. Sokáig télen nem volt járható kocsival, mert nagyon szerpentines és szűk. Mára azonban a 16 kilométeres jól kiépített országutat havas időben is biztonságban megjárhatjuk. A hágón egy alagúton is átvághatunk. Közúti alagútja- 1970 novemberében nyitott meg- Európa leghosszabb alagútja, 14 km hosszú, modern és fizetős, még a helyieknek is. Magán véleményem, hogy ha ezt az utat választjuk kocsival, akkor sok fantasztikus élménytől fosztjuk meg magunkat. Inkább vágjunk át a hágón. Itt még el is térhetünk- egy korábbi blogomban már említett- Flexenhágó felé. Télen ezen a vonalon lenyűgöző ha egy hóviharba keveredünk. A hatalmas hegyek és a több száz méter mély szakadék elvész a kavargó hópelyhek rengetegében, miközben mi biztonságban, egy árkádos, olykor pedig alagutas úton haladunk felfelé. 
Az Arlbergnek van még egy vasúti alagútja is, mely 10,2 km hosszú és egyben Ausztria leghosszabb alagútja. 1880-ban kezdték el építeni és mindössze 4 év alatt készültek el vele. A munkálatokban rengeteg gyermek is részt vett.
A síelés bölcsőjének tekintett St. Anton az alagutak keleti bejáratánál fekszik, és itt kezdődik a hágót átszelő út is.



A tengerszint felett 1287 méterrel fekvő település neve szorosan összefonódik a síelés történetével. Számos legendás sportoló született vagy tevékenykedett itt. 
Hírnevét Hannes Schneidernek  köszönheti, aki itt fejlesztette ki különleges lesiklótechnikáját és itt alapította meg 1901-ben az Arlbergi Siklubot.
Népszerű versenye az Arlberg-Kandahar-lesíkló verseny. Lord Kandahar 1911-ben alapította a díjat a legkiválóbb sífutó számára, amit később Hannes Schneider és Sir Arnold Lunn "modernizált" és a mai napig Ausztria egyik legizgalmasabb bajnoksága.
St. Antonnak van egy másik nagy szülötte, ő pedig nem más mint Karl Schranz. 1938-ban született polgári családban, az apja vasutast szeretett volna belőle, de őt és öcsét jobban érdekelte a síelés. Első győzelmét 1957-ben aratta az Arlberg-Kandahar versenyen. 1962-ben megszerezte az első világbajnoki címét. Számos kupát és serleget gyűjtött be az 1972-ig tartó karrierje során. A futballban is kipróbálta magát. Élete legnagyobb büszkeségének tartja, hogy 2001-ben szülőfalujába el tudta hozni az Alpesi Sívilágbajnokságot. Csak úgy mellékesen jegyezném meg, hogy ekkor ünnepelte 100. születésnapját az Arlbergi Síiskola is.




St. Antonhoz még két település kapcsolódik közigazgatásilag, ezek pedig St. Christoph és St. Jakob. Legnevesebb kilátópontja  a 2811 méteren fekvő Valluga csúcs.
Az igazat megvallva a falu maga különböző kategóriájú hotelek tömkelegéből áll, melyek inkább csak a téli szezonra nyitnak ki. Nyáron amolyan szellem vidékké válik.


                                              St. Anton egy korabeli fotón


Az idő nem mindig szép





Az Arlberg vasútvonal anno