2015. március 24., kedd

Katona dolog, avagy haderő svájci módra

Nos St. Luzisteig tiszteletére, most jöjjön egy kis szösszenet Svájc haderejéről.
Talán azért mert szeretem a történelmet igen élénken érdeklődöm az általam látogatott országok hadereje iránt. No nem a szuper titkos 007-es cuccosokra gondolok, csak az általános dolgokra, mint sorkötelezettség és hadtörténet. Mivel nálunk az előbbi már nincs az utóbbi meg nem lehet színesebb a mienkénél, így egy kisebb fejvakarás és a Wikipédia, valamint számos idegen nyelvű oldal átolvasása után arra jutottam, hogy nincs értelme  nagyon belebonyolódni a témába. Végső soron is milyen hadereje lehet egy semleges országnak? Az alább leírtak részben az én személyes tapasztalataim, részben a már fent említett oldalakról vett információkat fogják tartalmazni.
Ez a szobor a hotelünknél található, és a II. Világháborúban szolgált határőrkatonáknak állít emléket.

Nekem tavaly az első itt töltött szezonomban igen furi volt néhány dolog, mint például az, hogy a kastélyt olykor katonák "szállták" meg- ezt képletesen értem. A környékünk ugyan is remek hely hadgyakorlatokra. A hatalmas erdők és sziklás hegyek igazi próbatételnek teszik ki a"kopaszokat".
Ilyenkor több hadköteles és általában egy fő tiszt jelenti a kicsiny csapatott. Egy katonai  hátizsák, néha  még egy karabély is befigyel valamint a csapat ful stréber tagja egy laptoptáskát is hurcol magával. A tisztek általában nem túl koros fickók. Reggeli után bezárkóznak a Bähnlistubénkba, ahol is taktikai megbeszélést tartanak. Ilyenkor Fifóca  a hotel cicája nehezen tolerálja a kizártságot, mert Őfelségének momentán az ilyen tanácskozásoknál jut eszébe, hogy akkor most ő reggelizne, mert a kajája és a vize odabent van. Nyávogva panaszkodik nekem, hogy kitiltották, de hát a katonai megbeszélés az mégis csak egy szuper titkos valami, és hát mi van ha pont a macska a besúgója a másik félnek?
Itt még egy átlag ember is jól kiképzetnek számít. Ez annak köszönhető, hogy rengeteg hadgyakorlatot tartanak és minden férfi 32 éves koráig tartalékos marad. Ez azt jelenti, hogy az újonckiképzésük (18-21 hét) után évente 3-4 hetet szolgálnak a haderőnél. Egyenruhájukat, felszerelésüket, fegyverüket -régen pedig még a lőszert is egy lezárt, lepecsételt fém dobozban -maguknál tartják. Erre azért is van szükség, mert a hadsereg lényege a gyors mozgósítás, így pedig az állomány durván 12 órán belül összetrombitálható és bevethető egy esetleges támadás esetén.
Svájc ugye bár semleges ország és nem vesz részt semmilyen fegyveres hadműveletben, csak békefenntartó és logisztikai feladatokat látnak el külföldön. A svájci hadsereg lényege a védekezés és nem mások cseszegetése vagy erejük fitogtatása. Ebből adódóan bármilyen fegyvert, harci járművet, repülőt külföldről szereznek be, akkor azt szépen átalakítják, hogy még véletlenül se legyen azonos típusú valamelyikük. Van saját hadi iparuk is ami nagyon fejlett.
Manapság azonban a legnagyobb problémát az újonc utánpótlás okozza.  A mai kor hímnemű lényei már nem tartják "trendinek" a katonai szolgálatot, másrészt sok az egészségügyileg alkalmatlan egyed is ( a fő ok a túlsúly). Ha valaki átmegy a rostán, előfordulhat, hogy az alapkiképzésen derül ki, hogy alkalmatlan.
Itt nem ritka, hogy az utcán sétálva menetelő katonákba botlasz, vagy pénteken és hétfőn a pályaudvaron katonai egyenruhába bújt újoncok gépfegyverrel a hátukon sétálgatnak, miközben lelkesen szívják a jól megérdemelt cigijüket. A több teherautóból álló konvoj sem ritka erre felé, ezek inkább este közlekednek, amikor már nincs forgalom. A régi albérletem erkélyéről volt szerencsém egy ilyen felvonulást végig nézni, amint a hegyre mentek fel, át a falun, mire a fent élő kolléganőm megnyugtatott, hogy ez itt tök természetes. Vagy logisztikai cuccokat visznek a hadgyakorlathoz vagy az újoncokat. De volt olyan eset is, amikor túrázásból tartottam haza fele a völgyben, és egy vadászgép elegáns piruettet mutatott be felettem majd villám gyorsan tova is röppent.
Kellett egy szezon, hogy ezeket a dolgokat megszokjam, de manapság már a szemem sem rebben a fentiek láttán.
Emléklap az 1914-es svájci határőrségről.
A szöveg magyarul: "Emlékezés a határőrségről 1914."" Kedves Apaföld legyél nyugodt, a fiaid őriznek."
A képen Helvetia - Svájc szimbóluma, a nemzet anyja látható- és egy I. Világháborús határőr. A kép jobb sarkán bezuhanó női alak jelképezi az ellenséget, háborút, akit Helvetia megállásra kényszerít. A háttérben a lovasság látható még és a határon túl dúló harcok és pusztulás.

Ez pedig szintén egy emléklap a svájci hadseregről. Az I. Világháború idejéből láthatunk ruházatot, fegyvereket és csapatokat ( lovasság, tüzérség..stb)

Források: Wikipédia: Svájc hadereje
Az emléklapok a következő oldalakon találhatók: www.shop.sammlerparadies.ch és
www.wbannodozumal.wordpress.com