2014. május 7., szerda

Séta az adóparadicsomban

Igen, a világ 6. legkisebb állama, ami Ausztria és Svájc között terül el, igazi adóparadicsom és Liechtensteinnek hívják.
Fővárosa Vaduz, amit Sargansból- ide közvetlen vonat van Budapestről- egy 30 perces buszozással lehet elérni. A napijegy ára 18.80 CHF.
A mai hercegség területét 1699 és 1712 között apránként vásárolta fel a Liechtensteini herceg. Mint önálló államról 1719-ben tesznek először említést.A család  szoros kapcsolatot ápolt az Osztrák-Magyar Monarchiával , éppen ezért több időt töltöttek Bécsben vagy csehországi birtokaikon mint Liechtensteinben. Az I. Világháború kitörését követően inkább Svájc felé húztak, aminek köszönhetően vámunió jött létre köztük és 1923 óta ők is a svájci frankot használják fizető eszköznek. A kapcsolat érdekessége, hogy az ország védelmét is Svájc biztosítja.
A hercegi családról még annyit, hogy bár a II. Világháborúban szinte a teljes lengyelországi és csehországi birtokaikat elveszítették- azért a vagyon jó részét sikerült kimenekíteniük- ma mégis a világ leggazdagabb családjai között tartják őket számon. II. János Ádám herceg magánvagyonát mintegy 2 milliárd dollárra becsülik.
Kis állam lévén a politikai felépítése is egyszerű. Az alkotmányos monarchia élén a herceg áll. A kormány 5 tagú, a parlament 25 képviselőből áll.
A parlament épülete a sétáló utcában.

Csak érdekesség képen még annyit, hogy a nők 1984-ig nem rendelkeztek szavazati joggal és most sem szavazhatnak mindenben, pl. önkormányzati választásokon nem vehetnek részt. 2003-ban kibővítettét az alkotmányt, több jogkörrel ruházták fel a herceget és ha egy község esetleg megszavazza, kiléphet az államból.
Vaduzban található a parlament, itt székel a hercegi család, itt van a katolikus érsekség, valamint itt található a hercegi és állami műgyűjtemény is. A város sétálóutcája hemzseg a neves világmárkáktól, a Rolextől az Adidas-ig itt minden megtalálható.

Sajnos nagy csalódás volt számomra, hogy - még csoportosan, idegenvezetővel sem- lehet megtekinteni a hercegi várat és a Vörös házat sem. Mindkettőt tisztes távolból le lehet fotózni. A várhoz egy 10 perces gyalog úton lehet felsétálni.



Menet közben pedig megcsodálhatjuk Vaduzt felülről is. Aki kedvet érez hozzá, az egy kis vasúttal is bejárhatja a várost. A bankok és hipper modern irodaházak szomszédságában szőlőskertek és régi villák húzódnak meg a környező domboldalakon, így érdemes letérni az kijelölt vándor utakról és esetleg a szűk, kanyargós hegyi utcácskákon keresztül felkapaszkodni a hercegi várhoz.
Vaduzra jellemző, hogy sok ázsiai tehetős turista fordul meg itt, szóval aki ide látogat annak arra is fel kell készülnie,hogy a minden apróságot meg egymást fotózó kis emberkék olykor megkérik angolul vagy tört németességgel, hogy készítsen róluk képet. Nekem 3 ilyet is sikerült kifognom, már a végén  úgy voltam, hogy kérek borravalót ezért, mert én is turista vagyok, még ha nem is ázsiai, meg nem fotózok le minden apróságot..:)
A városnézés a hercegi várhoz való feljutással úgy két órába telt, szóval még átutazóban is érdemes ide beugrani.
Vaduz látképe.